Na górę

Fotorelacja z koncertu

Koncert Finałowy XIII Letniego Festiwalu Muzycznego „Musica sacra Musica profana” im. prof. Stefana Stuligrosza odbył się 1 sierpnia br. w Długiej Goślinie. Po raz pierwszy rolę gospodarza i współorganizatora pełnił nowy proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Jan Kwiatkowski. Wśród festiwalowych gości były córki i rodzina patrona festiwalu prof. Stefana Stuligrosza.

Św. Jan Paweł II decyzją Sejmu został ogłoszony patronem 2015 roku. W uchwale dotyczącej ogłoszenia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Jako organizatorzy Festiwalu chcieliśmy dołączyć do obchodów, poprzez koncert . „Vox Populi, vox Dei”

Był to program słowno – muzyczny ku czci św. Jana Pawła II. Podczas godzinnego koncertu udało nam się stworzyć razem z publicznością i wykonawcami atmosferę nieprzemijalności papieskiego ducha, a zarazem można było poczuć tą szczególną więź, łączącą nas ludzi. Usłyszeliśmy niezapomniane utwory związane z naszym Papieżem, w wykonaniu Magdaleny Majewskiej i Marzenny Michalczyk, którym towarzyszył na instrumentach klawiszowych Miłosz Bazarnik. Był to wzruszający koncert, który zapadnie długo w pamięci naszej festiwalowej publiczności.

Druga część Koncertu Finałowego, to zupełnie inne brzmienie. Sceną zawładnęły dwie piękne, żywiołowe i utalentowane kobiety, Katarzyna Szubert i Paulina Antkowiak, czyli duet Kasia & Paula.

Idea projektu Kasia & Paula zrodziła się w grudniu 2004 roku. Twórczynią i założycielką zespołu jest znana i utalentowana, młoda skrzypaczka Katarzyna Szubert. To duet jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie, w którego składzie obecne są skrzypce elektryczne i harfa elektryczna. Dwa instrumenty, dwa światy – ogień i woda muzycznej przestrzeni.
Kasia Szubert zaprosiła do współpracy zdolną i obiecującą poznańską harfistkę Paulinę Antkowiak, która jako jedyna w Polsce jest posiadaczką nietypowego instrumentu jakim jest harfa elektryczna.
Instrument ten posiada zmodyfikowane parametry dźwiękowe i techniczne, dzięki którym doskonale koresponduje muzycznie ze skrzypcami elektrycznymi.
W swoim bogatym repertuarze duet posiada znakomite i nietuzinkowe aranżacje największych przebojów muzyki pop, dance, irish oraz najpiękniejsze fragmenty z najsłynniejszych musicali świata. Koncert bardzo energetyczny, żywiołowy i do tego wspaniały kontakt artystek z publicznością.

Oba koncerty wzbudziły duży aplauz, stąd też bisy. Wszyscy artyści otrzymali kwiaty z rąk Dariusza Urbańskiego Burmistrza Gminy Murowana Goślina, Konrada Strykowskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej i Moniki Ewert Sołtysa Długiej Gośliny. Ks. Jan artystom dziękował „Magdalenkami” – słodkimi, przepysznymi ciasteczkami z lawendą.

Koncerty finałowe naszego festiwalu były jak dwa żywioły. Jeden wzruszał drugi porywał.

Od ubiegłego roku została powołana Kapituła , która w specjalny sposób chce podziękować i nagrodzić osoby zaangażowane w organizację festiwalu. Kapituła w składzie: Jarosław Dobrowolski, Janusz Radel, Jacek Grala i Agnieszka Szymańska- Wojtera postanowiła wyróżnić w tym roku Marka Strykowskiego, byłego sołtysa Długiej Gośliny.

Na zakończenie festiwalu głos zabrał Dariusz Urbański, który przekazał list gratulacyjny dla nowego proboszcza Długiej Gośliny ks. Jana Kwiatkowskiego. Proboszcz otrzymał również upominek od Rady Powiatu Poznańskiego, który przekazał Jarosław Dobrowolski, a od ośrodka kultury przepiękną lawendę, która ma stać sie początkiem wymarzonego pola lawendy ks. Jana.

Proboszcz Długiej Gośliny serdecznie wszystkim podziękował, nim wymówił formułę zamykającą festiwal „przestrzegł przed marzeniami”. Ks. Jan trzy lata temu był w Długiej Goślinie na festiwalu razem z pielgrzymką ekumeniczną polsko- niemiecką. I wtedy pomyślał sobie, że fajnie byłoby mieć taki festiwal w swojej parafii… Oczywiście to zdanie wywołało wśród publiczności salwy śmiechu i gromkich braw.

Tradycyjnie na pierwszym i drugim koncercie festiwalu odbyła sie kwesta na potrzeby kościoła, w tym roku udało sie nam zebrać 1.768,00 zł. Pięknie dziękujemy za każdą złotówkę.

Za nami trzynasta edycja festiwalu. Jedne koncerty podobają sie bardziej, inne mniej. Taka jest muzyka, różnorodna, wielobarwna…Ma wiele odsłon, które jednym będą odpowiadać, innym nie. Kiedy powstawał festiwal podstawowym jego założeniem była szeroko pojęta edukacja muzyczna i łączenie amatorskiego ruchu muzycznego z zawodowym. Jako organizatorzy będziemy starać się, aby kolejne koncerty wywoływały u Państwa paletę różnobarwnych emocji. Chcemy Państwa wzruszać, bawić i odkrywać na nowo szeroko pojętą muzykę, która nie zawsze jest łatwa w odbiorze.

 

Agnieszka Szymańska – Wojtera
Dyrektor Festiwalu

 

źródło tekstu: Dom Kultury Murowana Goślina

http://mgokir.murowana-goslina.pl/2015/08/03/dwa-zywioly/

Musica sacra

Musica profana

Podziel się

PP
Menu