Na górę

Święto św. Benedykta – patrona Sławicy.

Wszystkim, którzy pod przewodnictwem pani sołtys Sławicy włączyli się w organizację święta patrona wsi składam serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję także tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i przybyli do Sławicy by wspólnie się modlić i cieszyć wspólnotą. Po raz kolejny objawiło się w nas wiele dobra. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony.

We wtorek (11 lipca) przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy, patrona jednej z wsi naszej parafii – Sławicy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Pamiętamy, że kościół parafialny w Długiej Goślinie jest fundacją Benedyktynek poznańskich, a nasza Parafia szczególnie wspiera Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek. Uczciliśmy św. Benedykta, wzorem ubiegłego roku, w Sławicy. Program obchodów przebiegał pod hasłem: „Ora, Labora, Gaude!” i przedstawił się następująco:

  • niedziela (9 lipca), 16.00, powitanie św. Benedykta, procesja na plac zabaw

CZEŚĆ I: ORA!

godz. 16.15, nieszpory o św. Benedykcie

CZEŚĆ II: LABORA!

godz. 16.40, „benedyktyńskie” prace integracyjne (kaligrafia, iluminacja, szkoła rysunku na komputerze, głośne czytanie Biblii ks. J. Wujka, quiz o św. Benedykcie;

CZEŚĆ III: GAUDE!

godz. 17.30, agapa i tańce;

godz. 18.00 pożegnanie św. Benedykta.

We wtorek (11 lipca) o godz. 19.00, pod krzyżem, przy zbiegu ul. Bluszczowej i Gackiej uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii w intencji wszystkich mieszkańców Sławicy i letników.

Podziel się

PP
Menu