Na górę

Święto św. Benedykta patrona wsi Sławica.

W ubiegłym tygodniu tj. 10 i 11 lipca 2016 roku we wsi Sławica należącej do parafii Długa Goślina miały miejsce obchody imienin św. Benedykta. Główną domeną benedyktynów były słowa: „Ora et labora. Gaude! – Módl się i pracuj. Ciesz się!”. Dlatego całą uroczystość podzielono właśnie na dwie główne części.
Pierwszego dnia, czyli w wigilię tego święta, ksiądz proboszcz odprawił nieszpory oraz opowiedział historię patrona wsi i całego zakonu benedyktynów, na polowym ołtarzu na sławickim placu zabaw. Po tej bardziej oficjalnej części , czyli części „ora”, nastąpiły gry, zabawy i poczęstunek, którym przyświecały słowa „labora” oraz „Gaude!” . Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mogli spróbować swoich sił w m.in. ozdabianiu swoich inicjałów, pisaniu barokowych liter, pieczeniu „benedyktynek”, haftowaniu czy też bardziej nowoczesnemu rysowaniu na laptopie.

Drugiego dnia, w dzień św. Benedykta i benedyktynów, na placu została odprawiona uroczysta Msza Święta. Gościliśmy w tym dniu uczestników XXVIII Rowerowej Pielgrzymki ze Strzelec Krajeńskich na Jasną Górę. Pielgrzymi odśpiewali także Apel Maryjny i zaprosili nas do wspólnego śpiewania i zabawy.
Między Mszą, a Apelem wszyscy mogli spróbować napojów oraz potraw przygotowanych przez mieszkańców Sławicy. Atmosfera w ciągu całego święta była przednia i na pewno nikt z obecnych nie żałuje, że poświęcił czas dla naszej parafialnej wspólnoty, która staję się coraz bardziej zżyta.

W imieniu uczestników, jaki i organizatorów bardzo dziękuję za tak liczne przybycie na nasze wiejskie święto oraz za wszechstronną pomoc w organizacji. Dziękuję księdzu proboszczowi, pielgrzymom oraz mieszkańcom sołectw naszej parafii za wspólną modlitwę i aktywne dołączenie się do obchodów święta św. Benedykta.

 

Bóg zapłać wszystkim!
Kacper Konieczny

 

Podziel się

PP
Menu