Na górę

Św. Wawrzyniec odkryty na nowo

Wigilia św. Wawrzyńca

 

9 sierpnia 2015r. mieszkańcy Łopuchowa z radością w sercu oczekiwali przybycia św. Wawrzyńca. Nasz Patron w towarzystwie aniołów i rycerzy poprowadził nas przez wieś do kościoła. Podczas tej drogi, na czterech stacjach, wspominaliśmy żywot św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. Przygotowani duchowo weszliśmy do świątyni i odśpiewaliśmy nieszpory o św. Wawrzyńcu. Zwieńczeniem wigilii św. Wawrzyńca był apel maryjny pod krzyżem przy kościele oraz słodka niespodzianka dla dzieci czyli „niebo w gębie”.

 

Odpust św. Wawrzyńca – patrona Łopuchowa

 

W dniu odpustu, 10 sierpnia 2015r., dzieliliśmy swoje szczęście z przybyłymi gośćmi, w tym matką księdza proboszcza i burmistrzem panem Urbańskim. W gorącej atmosferze trwaliśmy na odpustowej mszy świętej. Podczas eucharystii – proboszcz ks. Jan – docenił wkład i zaangażowanie mieszkańców Łopuchowa w remont kościoła. Podkreślił, że dwa kościoły w parafii to podwójne wyzwanie, któremu należy podołać. Poprzez swoją krótką posługę w naszej parafii oraz integrację z parafianami pokazał nam, że wspólnota jest darem przepełnionym siłą i łaskami Pana Boga. Dzięki Jego inicjatywie zostało zmienione i odmalowane wnętrze łopuchowskiego kościoła. Ksiądz proboszcz podczas mszy św. porównał wnętrze kościoła do wnętrza duszy: „(…) jeżeli ma w nim mieszkać Bóg, musi być porządek”.

Wielkim darem oprócz wspólnej modlitwy było złożenie darów.

Dwa krzewy wawrzynki wilczyłyka, które po eucharystii zostały posadzone przy kościele.

Liście laurowe, chroniące mieszkańców przed złem i zepsuciem.

Odpustowe ciasteczka „Wawrzynki” – ciasteczka upieczone przez p. Marię Winkel dla dzieci na okoliczność odpustu.

Dary eucharystyczne – Chleb i wino, które staną się Ciałem i Krwią Chrystusa – pokarmem chrześcijan dającym życie wieczne.

Proboszcz podziękował przybyłym parafianom i gościom za przybycie, dar wspólnej modlitwy oraz zaangażowanie. Sołtys wsi Łopuchowo p. Leszek Sommerfeld skierował słowa podziękowania księdzu „za przebudzenie wiernych do działania oraz wspólne, konkretne plany na przyszłość”.

Ubogaceni duchowo udaliśmy się na agape. Gospodynie z Łopuchowa zadbały, aby na stołach nie zabrakło smacznych przekąsek oraz słodkich wypieków. W radosnej atmosferze, przy religijnych pieśniach spędziliśmy miłe chwile.

O godzinie 21 łączyliśmy się apelem maryjnym z pielgrzymami obecnymi na Jasnej Górze. Po modlitwie zapaliliśmy światło za zmarłych i pożegnaliśmy św. Wawrzyńca.

Wawrzynki łopuchowskie po raz pierwszy były dla nas – mieszkańców – takim świętem. Stało się to dzięki zaangażowaniu mieszkańców Łopuchowa i naszego opiekuna duchowego księdza Jana.

 

Bóg zapłać!

Parafianka z Łopuchowa

Podziel się

PP
Menu