Na górę

Noc Świętych

Noc Świętych 31.10.15 r.

31 października br. w naszej parafii po raz pierwszy obchodziliśmy „Noc Świętych”. Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych ocalamy dla Świętych – Bohaterów życia, którzy idąc za Jezusem, nie lękali się przemijania, a w konsekwencji także umierania. Promowane obecnie zachodnie zwyczaje obśmiewające karnawałowym chichotem śmierć nijak mają się do znaczenia tych dni.

Tym bardziej z wielką radością powitaliśmy licznie przybyłych dorosłych, młodych i dzieci na nocnym czuwaniu przy Świętych, które rozpoczęło się w naszym kościele parafialnym o godz. 20.45.

W naszej wspólnocie szczególną czcią otaczaliśmy do tej pory trzech Świętych mających swoje miejsca kultu w trzech wsiach. Od „Nocy Świętych 2015” każda wieś ma już swojego Patrona, z którym będziemy łączyć kolejne formy świątecznych spotkań lokalnych. I tak dla poszczególnych sołectw obraliśmy następujące patronaty: św. Maria Magdalena – Patronka Parafii i Długiej Gośliny, św. Wawrzyniec – Patron Łopuchowa, Gaci i Sławicy, św. Jan Chrzciciel – Patron Wojnowa, św. Hubert – Patron Łopuchówka, św. Józef – Patron Kątów, św. Antoni – Patron Brzeźna, św. Franciszek, Patron Łoskonia, Najświętsza Maryja Panna – Patronka Wojnówka.

Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom i młodym – przedstawicielom poszczególnych sołectw, którzy wcielili się w postaci Świętych i odważnie wzięli udział w uroczystości. W towarzystwie żywych Świętych stanęliśmy na Apelu Maryjnym i liturgicznie rozpoczęliśmy uroczystość śpiewem nieszporów. Po nieszporach wyruszyliśmy z radosną procesją w świat z Litanią do Wszystkich Świętych na ustach oraz z pochodniami w ręku. Przy strażnicy ze św. Florianem zapaliliśmy paschalny ogień nadziei, a w sali wiejskiej dla najbardziej wytrwałych czekała gorąca zupa dyniowa. Święci nie zapomnieli o najmłodszych – wszyscy mogli raczyć się słodkimi smakołykami. Na zakończenie obejrzeliśmy pokaz fajerwerków przygotowany przez strażaków pod czujnym okiem św. Floriana.

Wszystkim zaangażowanym dorosłym, młodym i dzieciom serdecznie dziękuję za współorganizację i liczne uczestnictwo w „Goślińskiej Nocy Świętych”. Szczególne podziękowania dla:

Koła Gospodyń Wiejskich – za smaczną zupę dyniową i wypieki

Akcji Katolickiej i innym dobroczyńcom za cukierki 🙂

Strażakom za ufundowanie fajerwerków.

 

Bóg zapłać!

ks. Jan Kwiatkowski

Proboszcz

Podziel się

PP
Menu