Na górę

Chrystus jest Panem czasu.

1 lipca 2015 roku do parafii w Długiej Goślinie przybywa 47-letni ks. Jan Kwiatkowski, wikariusz z Inowrocławia. Pierwsza Msza św. i powitanie przez miejscowego radnego Konrada Strykowskiego oraz sołtyski – Monikę Ewert i Teresę Kramer. Nowy proboszcz wita się bardzo serdecznie i na wesoło. Uroczystej oprawy dodają ładny śpiew, piękna dykcja i ciepłe słowa skierowane do parafian. Ks. Jan sprawnie przystępuje do działania. Spotyka się z sołtysami prosząc o pomoc, wsparcie i zrozumienie. Szczególnie będzie to potrzebne przy organizacji odpustu parafialnego, który ma być przeżyciem dla całej parafii. Z wielkim zapałem przedstawiciele wiosek przystępują do licznych prac porządkowych. Jest plan działania. Z dnia na dzień widać efekty pracy. Zmienia się otoczenie wokół kościoła, wystrój groty, na swoje miejsce powraca pomnik Ks. Albina Woźniaka oraz figurka św. Bernadetty.

Dni szybko mijają. Dla nas najważniejszy dzień to 22 lipca – liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny, Patronki parafii. Jednak w tym roku to parafialne święto ma bogatą oprawę. Dla dzieci jest organizowany konkurs plastyczny „Moja przyjaciółka – Maria Magdalena”

Uroczystości rozpoczynają się już od poniedziałku Apelem Jasnogórskim wspólnie z pielgrzymami ze Strzelec Krajeńskich. Następnie spotkanie z dziećmi, żywa ikona Maria Magdalena otrzymuje symboliczny klucz do pełnienia władzy. Nieszpory, na których rozbrzmiewa hymn:

„Gwiazdo Magdali,

szczęśliwa niewiasto,

sławimy Ciebie uroczystym hołdem;

Chrystus Cię złączył ze sobą najściślej

Miłości więzią.”

Z pomocą przychodzą następujące sołectwa: Długa Goślina, Wojnowo, Wojnówko, Łopuchowo, Łopuchówko, Brzeźno, Sławica, Łoskoń Stary, Kąty. Jak wyglądają przygotowania na kilka godzin przed uroczystością? Piękny wystrój kościoła, biało-żółte chryzantemki, girlandy z pachnącego gryczpanu, biel obrusów z nowymi koronkami, zapach świec oraz czystość i świeżość świątyni. Na zewnątrz od strony południowej ołtarz polowy z wyeksponowanym pięknym, zabytkowym krzyżem (pomagał Krzysztof Ancukiewicz). Plac przygotowany, ławki, rezerwacja miejsc dla gości, nagłośnienie oraz okolicznościowa dekoracja. Po wybiciu godziny 19:00 wyrusza procesja do kościoła z liturgicznym wprowadzeniem w urząd nowego proboszcza ks. Jana Kwiatkowskiego parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. Dziekan ks. Marek Chmara z parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie w imieniu biskupa przekazując władzę zwraca szczególną uwagę na trzy aspekty:

  • ambonę – głoszenie Słowa Bożego
  • ołtarz – sprawowanie Eucharystii
  • miejsce przewodniczenia – droga do nieba

Proboszcz otrzymuje życzenia dużo zdrowia, sił i łask Dobrego Pana. W uroczystości uczestniczą: Ks. Kanonik Andrzej Panasik proboszcz Mieściska, Ks. Kanonik Paweł Kowalski z Inowrocławia, Bracia Pastorzy Ekumenicznej Pielgrzymki Magdeburg – Gniezno, burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański, były burmistrz Tomasz Łęcki, radni: Konrad Strykowski, Alicja Kobus, dyrektor Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie Arleta Włodarczak, delegacje z Inowrocławia, Mieściska, Słupcy, Bydgoszczy oraz licznie zebrani wierni. Św. Maria Magdalena zaprosiła również patronów naszych kaplic św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca z Jego wiernym Sługą.

 

„Niech nasza droga będzie wspólna

Niech nasza modlitwa będzie pokorna

Niech nasza miłość będzie potężna”

 

Tymi słowami św. Jana Pawła II Konrad Strykowski wita księdza życząc zdrowia i błogosławieństwa Bożego w imieniu wszystkich parafian, zapewniając, że zadbamy, aby w Długiej Goślinie było proboszczowi dobrze. Szczęść Boże!

Przedstawicielka młodzieży Agata Lewandowska wręcza ulubioną, szlachetną, błękitną lawendę. Wszystkich obecnych serdecznie wita proboszcz. Msza Św. w asyście kanonika Panasika i Kowalskiego. W czasie nabożeństwa widać zaangażowanie katechetki Agaty Skotnickiej. Słowo Boże czyta Aniela Kowalska i Pastor Justus Werdin. Wielkim przeżyciem są modlitwy i prośby składane przez przedstawicieli sołectw. Następne wzruszenie to składanie darów.

Chleb – św. Maria Magdalena z całą pewnością brała udział w budowaniu pierwszej wspólnoty Kościoła. Chleb jest dzielony na odpustowej biesiadzie, aby w ten sposób ćwiczyć w parafialnej wspólnocie dostrzeganie obok siebie drugiego człowieka i dbanie, by go nikomu nie zabrakło.

 

Jajka

Wg przekazu z X w. Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc zapoczątkowała św. Maria Magdalena. Jajka pobłogosławił Ks. Prymas Wojciech Polak. Przedstawiciele parafii w wigilię uroczystości jadą do Gniezna, by modlić się o błogosławieństwo dla nas i naszego święta.

 

Wonny olejek

Z Pisma Świętego wiemy, że Maria Magdalena wonnościami chciała namaścić ciało Jezusa. Na zakończenie odpustowej Eucharystii Bracia Pastorzy na prawej ręce uczestników czynią znak Krzyża. Namaszczenie olejkami symbolizuje błogosławieństwo, uzdrowienie, radość i wybranie przez Boga.

 

Lawendowe ciasteczka „Magdalenki”

Maria Magdalena jest m.in. patronką Prowansji, która słynie z lawendowych pól. Przypominają one, że dzięki obdarowaniu Bożą miłością pragniemy dzielić się z każdym człowiekiem jak to czyniła Maria Magdalena. Na biesiadzie degustacja lawendowych ciasteczek.

 

Dary eucharystyczne

Św. Maria Magdalena ogłosiła: „Widziałam Pana….” Stąd w tradycji Kościoła nazywana jest Apostołką Apostołów. Dlatego chleb i wino, które staną się Ciałem i Krwią Jezusa, a wraz z nimi pragnienie czerpania siły i odwagi, by mówić, że Jezus żyje i warto w niego wierzyć

 

Dalszy ciąg skupienia i żarliwa modlitwa. Krótki śpiew goślińskiego zespołu „Una Canto”.

Po przekazaniu znaku pokoju bardzo dużo osób przystępuje do Komunii.

Proboszcz dziękuje za przybycie, modlitwę, ładną pogodę i ogromne zaangażowanie parafian i nie tylko. Delegacja z Niemiec ofiaruje „Różę Pokoju”, która będzie pielęgnowana i upiększy parafialny ogród. Gratulacje i życzenia dla proboszcza oraz drobny upominek przekazuje Alicja Kobus. Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Smakołyki, pyszne, różnorodne wypieki z poszczególnych wiosek, napoje na ozdobionych stołach od strony północnej kościoła. Dzieci czekają na wyniki konkursu plastycznego. Oto one: I miejsce – Maks Kalista (11lat), nagroda specjalna dla Wojciecha Grunwalda (2 latka i 10 m-cy.) wyróżnienie dla Marysi Mikulic (9lat)

To jeszcze nie koniec niespodzianek! Widzimy, jak proboszcz wykonuje honorową rundę wokół kościoła na nowym rowerze – prezent od wszystkich sołectw. Na wielu posterunkach widać działalność strażaków. Następuje szczególna chwila „Światełko do nieba”– wspomnienie wszystkich zmarłych parafian i modlitwa za nich – na chwilę niebo rozjaśniają fajerwerki.

Na zakończenie koncert muzyki chrześcijańskiej młodzieżowego zespołu z Murowanej Gośliny.

Największym zagrożeniem dla parafii, dla kapłanów jest brak jedności, zrozumienia i miłości. Nasza uroczystość pokazuje, że z Bogiem stać nas na wiele. Niech Pan Bóg da wszystkim pokój serca, abyśmy dojrzewali do nieba, gdzie czeka na nas nasza Patronka.

23 lipca adoracja Najświętszego Sakramentu i Nieszpory dla ludzi smutnych, zapłakanych, żyjących w związkach niesakramentalnych i wszystkich, którzy mają nieuregulowaną relację z Panem Bogiem. 24 lipca to ostatni dzień związany z przeżywaną uroczystością. Jest on poświęcony chorym i cierpiącym z udzieleniem Sakramentu Chorych. Na koniec krótkie spotkanie przy lawendowych ciasteczkach i napojach.

Wszyscy należycie wywiązali się ze swoich obowiązków, a sama uroczystość pozostanie na długo w pamięci – z tak piękną oprawą parafianie spotkali się pierwszy raz. Bóg zapłać!

opracowanie: Parafianka z Łoskonia Starego

Podziel się

PP
Menu