Na górę

Apel

APEL  

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z AFGAŃCZYKAMI 

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w  Afganistanie, związanych ze zmianą władzy. 

Wiele tysięcy Afgańczyków ratuje swoje życie i zdrowie ucieczką z  kraju, szukając pomocy we wspólnocie międzynarodowej. 

Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał  wszystkich ludzi dobrej woli, by „modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł  szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu”,  zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o  modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu. 

W związku z powyższym, ogłaszam niedzielę 5 września br. „Dniem  Solidarności z Afgańczykami”. Dziękuję wszystkim księżom biskupom,  którzy podczas Rady Biskupów Diecezjalnych, na Jasnej Górze dnia 25  sierpnia br., poparli jednogłośnie ideę ogólnopolskiej zbiórki na ten cel.  

Apeluję, aby w niedzielę 5 września, w każdym kościele i kaplicy w  Polsce w czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie  oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych zorganizować kwestę  na ich rzecz.  

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie  działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i  za granicą. We współpracy z Caritas w Pakistanie, kraju, w którym  znajduje się największa grupa uchodźców z Afganistanu, rozpocznie się  trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla  około 1500 rodzin.  

W Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone  przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie – od  pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową,  prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie  międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji  z mediami. 

Już teraz dziękuję wszystkim wiernym za pozytywną odpowiedź na  mój apel ufając, że kolejny raz Polacy pokażą swoje szlachetne serca. 

Stanisław Gądecki 

Arcybiskup Metropolita Poznański 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji  

Episkopatów Europy (CCEE)

 

Warszawa, dnia 27 sierpnia 2021 roku 

Podziel się

PP
Menu