Na górę

Abp Baraniak – 1 maja 1975 r.

Z kart powojennej historii Naszej Parafii

W odchodzącym 2015 roku mija 40 lat od wizyty Ks. Arcybp Metropolity Poznańskiego +Antoniego Baraniaka w naszej parafii. Dokładnie 1 maja 1975 roku ks. Arcybiskup odwiedził nasz kościół, nie ukrywając gdy mówił, że w wielu miejscach już bywał, ale ten drewniany kościołek w jego Diecezji był mu nieznany .Chciałbym w paru zdaniach przybliżyć wszystkim to wydarzenie.

Znalezione w moich archiwach fotografie(pierwsze kolorowe jak na tamte czasy) trochę przybliżą to wydarzenie. I tak na starych fotografiach zobaczymy osoby (wówczas jeszcze dzieci i nastoletnią młodzież), z której to po latach wyrośli Zacni Parafianie. Można by sobie zrobić konkurs w rozpoznawaniu siebie nawzajem, lecz wspomnę tu tylko, ze rozpoznać możemy obecna naszą Panią Sołtys Długiej Gośliny, jak i poprzedniego Sołtysa, Naszego radnego Miasta i Gminy, Panią wice dyrektor Szkoły Podstawowej, ówczesna Rade Parafialną , Sołtysa Wojnowa i wielu innych.

Wielu mieszkańców dziś już nie żyje. Dlatego niektórzy rozpoznają tu i swoich rodziców ale i dzisiejszych dziadków.

Przypomnę że wizyta miała miejsce 1 maja, a były to czasy, że pochody 1 majowe były w tym dniu na pierwszym miejscu. Termin był bezprecedensowy. Przecież dopiero za trzy lata kardynał Wojtyła z Krakowa zostanie Papieżem i zacznie się wiele pozytywnego , na co wielu wówczas czekało.

Frekwencja i przyjecie ks. Arcybp była wspaniała, powitała go na rogatkach wsi kawalkadą motocyklistów, a ówczesny nasz Proboszcz + Ks. Feliks Płócienniczak – na progach kościoła. Uroczysta msza święta w kościele, po raz pierwszy nagłośnionym w historii i księża obecni z całego dekanatu.

Później wizyta na plebani, w uroczystej procesji, odwiedziny kaplicy w Wojnowie i Łopuchowie, wreszcie po całodniowej wizycie uroczyste pożegnanie.

Redagując stronę naszej parafii postanowiliśmy, że mimo tak licznych wydarzeń, które następują po sobie w całym roku liturgicznym i tylu tak wspaniałych pomysłów naszego Proboszcza Ks. Jana, dobrze też wspomnieć będzie o kilku powojennych wydarzeniach w naszej parafii.

Zapewnie wizyty + ks. Arcybp A Baraniaka (zm. 1977r.) była czymś niezwykłym. Sakrament bierzmowania odbył się po 13 latach i tyle roczników młodzieży już nigdy potem nie widzieliśmy. Ks. Arcybiskup mimo że był już schorowanym człowiekiem, jednocześnie emanował niesamowicie przyjaznym spojrzeniem i kontaktem z ludźmi. Takim go wielu zapamiętało. A był przecież głową Kościoła w Wielkopolsce.

Kończąc, myślę że warte przypomnienia będzie chociażby wspomnienie o nawiedzeniu kopii ‘’Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej’’ który przez 20 lat wędrował przez wszystkie parafie w Polsce, a naszą Parafię nawiedził w czerwcu 1977 roku, czy tez uroczystość 50 lecia kapłaństwa Ks. Feliksa który to 27 lat był proboszczem Naszej Parafii ,ale o tym może następnym razem…

Ryszard Sakowicz

Podziel się

PP
Menu